*Článek vzniknul ve spolupráci s barefoot obchodem Bosý Bod.
Moderní obuv nás naučila nohy necítit a utlumovat jejich funkci, noha v ní slábne a stává se pasivním prvkem. Chodidla nám ale při chůzi na boso nebo ve vhodné obuvi umožňují získávat velmi cenné informace. Jejich přirozeností je vnímat terén, na kterém se pohybují, načítat jeho strukturu a poznávat tím svět, po kterém chodíme!
Noha je zapomenutým smyslovým orgánem těla. Od přírody je:
• silná
• flexibilní
• vnímavá
S čím vším souvisí zdravá noha?
Vady nohou nejsou v drtivé většině vrozené. Zdravé chodidlo se přirozeně vyvine tak, že vnímá, je ohebné a stabilní. Musí k tomu ale dostat příležitost. V lidském těle se obzvláště výrazně projevuje, že “co nepoužíváme, to ztrácíme”. Nevhodná obuv může způsobit, že se o tyto schopnosti připravíme nebo tělu dokonce škodíme.
Jaké činnosti ovlivňuje aktivita chodidla?
• svalové řetězce celého těla
• pánevní dno, bránici a rozvinutí plného dechu
• pomáhá pumpovat krev zpět srdci (odlehčuje tak žilám a srdci)
• snižuje nároky na práci kyčlí a kolen
Pozor na podpatky!
Podpatek zkracuje zadní stranu svalů nohy a mění přirozenou osu páteře. Zvyšuje tlak na přední část chodidla a mění nastavení těla. Nejčastěji podpatek vyrovnáváme zvětšením lordózy (prohnutí) v oblasti bederní páteře.
Vhodná bota? Sem s ní!
Vhodná bota chrání chodidlo před chladem, horkem a zraněním. Zároveň ale nohu nedeformuje a umožňuje jí přirozeně fungovat. Takovým botám se říká barefoot neboli bosé bot.
TIP: POZOR, KROMĚ BOTY MŮŽE CHODIDLO OMEZOVAT TAKÉ PONOŽKA! KUPUJTE SI PONOŽKY IDEÁLNĚ O 1-2 ČÍSLA VĚTŠÍ A NEJLÉPE BEZ ELASTANU.
Parametry barefoot obuvi:
Kde všude nosit bosé boty? Můžu je nosit ve městě, přírodě a v zimě?
Nohy to rády rozmanité! Pro nohu je prospěšné střídat povrchy a s nimi spojené vjemy, chodidla tak zůstávají aktivní a zdravá. Bosé boty mají multifunkční využití a dnes najdete barefoot boty vhodné na všechny příležitosti. Barefoot prostě noste všude tam, kam nosíte vlastní nohy!
Přirozeně do přírody
Znovuobjevte rozmanitost terénu! Měkkost lesa, nerovnosti louky, drsnost kamenů a skal, křupání větviček stromů... V tvrdých botách se vše jeví tak jednotvárně!
Trénink ve tvrdém městě
Městské prostředí je pro nohu náročnější. Tvrdý povrch obecně vyžaduje větší koncentraci na pohyb. Je tak dobrým tréninkem pro správnou chůzi. Řiďte se vlastním pocitem.
Došlap se dá změkčit umístěním vložky.
Barefoot v zimě?
Ano! Dostatek prostoru, aktivní chodidla a prsty vedou k lepšímu prokrvování nohou a postupnému tréninku termoregulace. S chladem od země Vám pomohou zimní vložky.
Bosochodci běžci a sportovci
Běh naboso je pokročilejší technika. Doporučujeme osvojit si nejprve techniku běžné chůze nebo dělat zpočátku pouze kratší výběhy v délce 2-3 km.
TIP: PRVNÍ BOSÉ BOTY VYBERTE TAKOVÉ, VE KTERÝCH MŮŽETE STRÁVIT CO NEJVÍCE ČASU. NOHA TAK DOSTANE MOŽNOST ZPRACOVÁVAT NOVÉ ZKUŠENOSTI A POSTUPNĚ SÍLIT.
Děti, boty pryč! Dětská barefoot obuv
Sbohem, zděděné topánky po sourozencích! Dopřejte dětské nožičce to nejlepší!
“Vhodně zvolená obuv u dětí odmala podporuje, aby se dítě dále správně motoricky rozvíjelo a aby mělo zdravé a silné nožičky.”
Řada výrobců dětských bot již následuje trend výroby barefoot nebo minimalistických bot a pro děti se zdravými chodidly jsou bosé boty výbornou volbou. S výběrem vhodného typu boty Vám poradí v kamenných barefoot prodejnách. Odchylky (nejčastěji chybné držení paty) je vhodné konzultovat s dětským fyzioterapeutem nebo ortopedem, který doporučí vhodný postup.
TIP: UJISTĚTE SE, ŽE VÁMI ZVOLENÝ ODBORNÍK ZNÁ ALTERNATIVU BAREFOOT OBUVI. ZEPTEJTE SE NA TUTO OBLAST
Naboso...Jak na to? Jak zvládnout chůzi v bosých botách?
Napřímený postoj je pro tělo energeticky nejméně náročný a umožňuje plynulý přenos váhy přes chodidlo. Kladení chodidla by mělo být tiché. Zkuste si zacpat uši, vaše vnímání vnitřních otřesů to ještě zbystří.
TIP: ZE ZAČÁTKU VYRAŽTE DO MĚKČÍHO TERÉNU - NA NEZPEVNĚNÉ CESTY, NA LOUKU NEBO DO LESA. TRÉNOVANÉ CHODIDLO SE PAK MŮŽE VYDAT I NA TVRDÉ POVRCHY.
Bosonožec a jeho životní styl: O barefoot filozofii a uzemnění
Co je tzv. grounding? Lidské tělo se od počátku vyvíjelo v kontaktu se Zemí a je evolučně přizpůsobeno jejímu bioelektrickému poli. Řada odborných knih se tomuto fenoménu věnuje a vysvětluje, proč uzemnění obnovuje zdravý a přirozený stav těla.
Díky tenkým podrážkám jste blahodárné síle Země neustále nablízku!
Barefoot obuv jako součást životní filozofie?
Není nutné měnit zvyklosti okamžitě. Není ani zdravé začít zlomově a striktně chodit bos nebo pouze v barefoot obuvi. Pro člověka je však důležitá otevřenost a zvídavost. Barefoot boty nám mohou pomoci objevit zapomenutý pocit z přirozené chůze a třeba otevřít cestu k nové životní filozofii. K filozofii propojení těla, pohybu, splynutí s okolním prostředím a respektu k přírodě.
Barefoot a ortopedické vložky
Barefoot obuv může být ve spojení s dobře zvolenou vložkou dobrým pomocníkem. Při správné kombinaci lze profitovat z obou přístupů.
Bosé boty pro diabetiky?
Častou komplikací diabetu je postižení periferních nervů a s tím spojený úbytek citlivosti chodidla. Zejména v počátcích onemocnění je tedy vhodné nosit minimalistickou obuv, která nohu chrání, ale zároveň poskytuje dostatek senzorických podnětů a dobrou cirkulaci krve.
Ptali jsme se odborníků! Názory fyzioterapeutů na bosé obouvání
“Barefooty jsou pro mě obuví, která umožní chodidlu dobře fungovat. Když pominu módní obuv, která často vůbec nerespektuje lidskou fyziologii, všímám si ještě toho, že konstrukce boty má často noze ulevit, nahradit nějakou z jejích funkcí. Nepoužívané funkce ale ochabují s neblahými důsledky pro celé tělo. Současné technologické možnosti jsou úžasné, používejme je tedy k tomu, aby nám opravdu prospívaly.”
Mgr. Helena Kmínková, fyzioterapeutka
“Barefoot obuv sama nosím a doporučuji ji i svým klientům. Zejména pro zlepšení vnímání, stability a tepelného komfortu v oblasti nohy. Samozřejmě spolu s aktivním cvičením. Do bosých bot, zejména po úrazech, ale i v dětském věku, zhotovuji stélky vyrobené na míru, kdy chodidlo dostane podporu, kde ji potřebuje a zároveň má noha stále dostatek volnosti k pohybu. Protože pořád platí, že bota by se měla přizpůsobit noze, nikoliv naopak.”
Mgr. et Mgr. Dana Chvojková, fyzioterapeutka
„Barefoot boty dají noze prostor a umožní jí správné fungování. Přes minimální podrážku jsou cítit nerovnosti povrchu, na které musí noha reagovat a přitom je chráněna před poraněním. Pozor! Bota za Vás nic neodpracuje. Veškeré odpružení musí udělat noha sama. Pro pohyb v přírodě a na nerovném povrchu je ideální. Netrénovaná noha uvítá přeci jen trochu opory a tak pokud se rozhodnete pro barefoot a nejste na ně zvyklí, je potřeba nohu postupně trénovat.”
Mgr. Jana Jedličková, fyzioterapeutka